👈 فروشگاه فایل 👉

مبانی نظری و پیشینه تحقیق گسترش عملكرد كيفيت

ارتباط با ما

... دانلود ...

مبانی نظری و پیشینه تحقیق گسترش عملكرد كيفيت

عنوان: مبانی نظری و پیشینه تحقیق گسترش عملكرد كيفيت

مشخصات فایل

تعداد صفحات

47

حجم

928/878 کیلوبایت

فرمت فایل اصلی

doc

توضیحات کامل

عنوان: مبانی نظری و پیشینه تحقیق گسترش عملكرد كيفيت

فرمت فایل: word

تعداد صفحات: 47

«گسترش عملکرد کیفیت» يك روش ممتاز شنيدن آواي مشتري است كه اطمينان مي دهد كه تمركز تمامي فعاليتهاي طراحي، مشتري است و مشتري تمام داد و ستدهاي طراحي را ديكته مي كند (رضایی و هوشیار، 1388، 12).

دلايل اصلي ظهور مفهوم «گسترش عملکرد کیفیت» از توجه به دو هدف زير نشأت مي گيرد:

1- آفرينش روشي كه در فرايند طراحي محصول جديد، كيفيت تضمين شده باشد.

2- نياز به داشتن فرايند كنترل كيفيت(1) كه بتواند قبل از شروع اوليه توليد، به كاركنان توليد ياري برساند.

با استفاده از اين نوع فرايند، اين امكان براي كاركنان فراهم مي گردد كه پاسخي براي «چه مواردي»، «توسط چه كسي»، «به چه نحو» و «در چه محدوده اي» بايد كنترل صورت گيرد و همچنين در صورت خارج شدن از محدوده تعيين شده، چه اقداماتي مي بايستي صورت گيرد. اين نمودارها از قبل از سال 1960 در صنعت ژاپن معمول و متداول بود. متعاقب استفاده از اين نمودارها، اوشيومي(2) از شركت بريجستون تاير(3) اقدام به خلق ايده جدول اقلام تضمين فرايند و جدول اقلام تضمين محصول نمود. با الهام از نظريات و اقدامات فوق بود كه در سال 1966 آقاي يوجي آكائو موفق به ارائه مفهوم گسترش كيفيت يا «گسترش عملکرد کیفیت» به مفهوم امروزي آن گرديد و در سال 1969 آنرا در قالب يك مقاله علمي منتشر نمود. مبنا و اساس ساختار ماتريسي«گسترش عملکرد کیفیت» كنوني به همان جداول كيفيت برمي گردد (March & Moran & Nakui، 2007، 85).

جداول كيفيت براي اولين بار در سال 1972 در صنايع كشتي سازي كوبه توسط پروفسور يوجي آكائو به منظور طراحي تانكرهاي كشتي مورد استفاده قرار گرفت. دكتر آكائو در ادامه مطالعات و تحقيقات خود در مورد «گسترش عملکرد کیفیت» در آوريل 1972 اقدام به ارائه ايده خود در مورد مفهوم گسترش كيفيت در قالب يك سيستم و با عنوان Hinshitsu Tenki System نمود. نقطه عطف تكامل روش «گسترش عملکرد کیفیت» در سال 1978 با انتشار كتابي با عنوان گسترش عملكرد كيفيت از سوي دكتر يوجي آكائو و شيگرو ميزونو همراه بود (رضایی و هوشیار، 1388، 12).

رشد و ارتقاي مفاهيم نظري «گسترش عملکرد کیفیت» و استقرار عملي آن در صنايع ژاپن در سال 1980 با اعطاي جايزه دمينگ به شركت كايابا به دليل استفاده مناسب از اين روش به اوج خود رسيد. با آشنايي بيش از هشتاد تن از مديران تضمين كيفيت شركت هاي آمريكايي با «گسترش عملکرد کیفیت» كه توسط آكائو در يك دوره آموزشي چهار روزه در سال 1983 انجام شد. مفاهيم «گسترش عملکرد کیفیت» براي اولين بار در آمريكا مطرح شد. شركت فورد در سال 1986 ضمن استفاده از «گسترش عملکرد کیفیت» در طراحي قطعات خودرو در زمره اولين پيشگامان استفاده از اين ابزار قرار گرفت و از آن تاريخ به بعد، استفاده از «گسترش عملکرد کیفیت» در صنايع ايالات متحده و اروپا به تدريج به عنوان ابزاري كارآمد و مؤثر در طراحي محصولات جديد گسترش يافت. لازم به ذكر است كه هر چند «گسترش عملکرد کیفیت» و مفاهيم مرتبط با آن از ژاپن شروع و استفاده عملي آن در صنايع اين كشور ميسر شد ولي ورود اين ابزار به آمريكا و به خصوص صنايع خودرو سازي اين كشور، تأثير شگرفي بر تكامل آن در پي داشت. در ادامه و به منظور ارائه تصوير كاملي از سير تدريجي تكامل «گسترش عملکرد کیفیت» برخي از مهمترين فعاليتهاي صورت گرفته در اين زمينه به طور خلاصه از نظرتان خواهند گذشت (رضایی و هوشیار، 1388، 13).

1- Quality Control Process Chart

2- Oshiomi

3- Bridjeston Tire

فهرست مطالب

بازاريابي

اهميت مشتريان در بازار امروز

تعريف مشتري

رضايت مشتري

تاريخچه «گسترش عملکرد کیفیت»

«گسترش عملکرد کیفیت» ، روشها و فنون مرتبط

ديدگاه چهار مرحله اي «گسترش عملکرد کیفیت»

ماتريس برنامه ريزي محصول (خانه كيفيت)

تعيين خواسته ها و نيازمنديهاي كيفي مشتريان (Whats)

مدل كانو

اولويت بندي و وزن دهي هر يك از خواسته هاي مشتريان

انجام فرايند ارزيابي تطبيقي در مورد خواسته‌هاي مشتريان

الگو سازي (بهبود تطبيقي)

تبديل و ترجمه خواسته ها و نيازهاي كيفي به خصوصيات فني و مهندسي (Hows )

تعيين ميزان ارتباط ميان خواسته هاي مشتريان و خصوصيات فني و مهندسي محصول

انجام فرايند ارزيابي تطبيقي در مورد خصوصيات فني و مهندسي محصول

تعيين ميزان تأثير هر يك از خصوصيات محصول بر خصوصيات ديگر و درج آنها در سقف ماتريس

تعيين وزن هر يك از خصوصيات محصول

تعيين وزن هر يك از مشخصه هاي فني و اولويت بندي آن

تعيين مقادير هدف

اضافه كردن موارد ذيل به ماتريس خانه كيفيت (در صورت نياز)

مفاهيم قابل استخراج از خانه كيفيت

ماتريس برنامه ريزي اجزاء محصول

ماتريس برنامه ريزي فرايند محصول

برنامه ريزي كنترل فرايند محصول

نمونه هايي از تحقيقات كاربردي با استفاده از تكنيك «گسترش عملکرد کیفیت»

منابع

👇محصولات تصادفی👇

پاورپوینت بررسی انواع شیشه های ساختمانی مبانی نظری آموزش کودکان قبل از دبستان پاورپوینت آشنایی با روانشناسی یادگیری پاورپوینت تاسیسات ساختمان پاورپوینت محیط در معماری