👈 فروشگاه فایل 👉

مبانی نظری اختلال خوردن، بی اشتهایی و علل آن

ارتباط با ما

... دانلود ...

مبانی نظری اختلال خوردن، بی اشتهایی و علل آن

مبانی نظری اختلال خوردن، بی اشتهایی و علل آن (فصل دوم تحقیق)

مشخصات فایل

تعداد صفحات

22

حجم

0/60 کیلوبایت

فرمت فایل اصلی

docx

توضیحات کامل

مبانی نظری اختلال خوردن، بی اشتهایی و علل آن (فصل دوم تحقیق)

مشخصات این متغیر:

منابع: دارد

پژوهش های داخلی و خارجی: دارد

کاربرد این مطلب: منبعی برای فصل دوم پایان نامه، استفاده در بیان مسئله و پیشینه تحقیق و پروپوزال، استفاده در مقاله علمی پژوهشی، استفاده در تحقیق و پژوهش ها، استفاده آموزشی و مطالعه آزاد، آشنایی با اصول روش تحقیق دانشگاهی

نوع فایل:wordوقابل ویرایش

تاریخچه­ اختلالات خوردن                                                      

     گرچه مسأله­ی کاهش ارادی وزن و پیامدهای مربوط به آن به قرون وسطی بر می­گردد، اما نخستین توصیف بالینی بر مبنای نشانه­های اجتناب از غذا، لاغری مفرط، قطع قاعدگی و فزون کنشی، در سال 1694  توسط یک پزشک انگلیسی به نام مورتن[1] ارائه شد. مورتن ضمن آنکه این اختلال را دارای مبنای عصب­شناسی می­دانست، اما تاثیر عوامل روان­شناختی در پدیدآیی آن را نیز پذیرفته بود (کوپر[2]، 1994، به نقل از دادستان، 1385).

...............

تعریف و طبقه بندی اختلالات خوردن

     اختلال­های خوردن، اختلال­هایی روان­شناختی هستند که با نگرانی بیمارگون در مورد شکل بدن، خوردن و وزن مشخص می­گردند (پیترینی[3]و همکاران، 2011). تاکنون هیچ تعریف جامعی در خصوص اختلال­های خوردن که مورد توافق همگان باشد، به دست نیامده است. اما سه ویژگی عمده برای تعریف آنها ضروری فرض شده­اند: 1) اختلال مشخص در عادات خوردن یا رفتار کنترل وزن؛ 2) اختلال از لحاظ بالینی منجر به مشکلات جدی سلامت جسمی یا کارکرد روانی اجتماعی می­شود؛ 3) مشکلات ایجاد شده نباید در نتیجه بیماری پزشکی یا اختلال روان­شناختی دیگری ایجاد شده باشد (فربرن و هریسون[4]، 2003، به نقل از دال­گریو[5]، 2011).

...................

بی­اشتهایی عصبی

     بی­اشتهایی عصبی قدیمی­ترین اختلال خوردن است و ورود آن به قلمرو پزشکی به قرن میلادی بر می­گردد. منابع مختلف چهار ویژگی تشخیصی برجسته­ی بی­اشتهایی عصبی را بدین شرح می­دانند: تلاش مدام برای لاغری از راه رژیم غذایی و تمرین، ترس شدید از افزایش وزن یا چاق شدن با وجود کمبود وزن آشکار، ارزیابی­های سخت­گیرانه در مورد اندام و وزن و ادراك تحریف شده از تصویر بدن، و ویژگی چهارم با توجه به شیوع بیشتر این اختلال در زنان و دختران، قطع قاعدگی در زنان بالغ می­باشد (والش[6]،2011 ؛ پیترینی و همکاران، 2011؛ ناگامیتسو و همکاران[7]، 2011).

...................

ویژگی­های شخصیتی و روانشناختی

     افراد مبتلا به بی­اشتهایی معمولاً خجالتی هستند و دوستان کمی دارند (فربرن، کوپر، دال و ولچ[8]، 1999)، عملکرد اجتماعی ضعیفی دارند (زاکر[9]و همکاران، 2007)، یا فوبی اجتماعی دارند (کای، بالیک، تورنتون، بارباریچ و مسترز[10]، 2004)، خود را به شکلی منفی با دیگران مقایسه می­کنند (کارواتز[11]و همکاران، 2001)، بیش از حد مضطرب هستند (رانی[12]و همکاران، 2008) و سطوح بالایی از عاطفه منفی را تجربه می­کنند (پیکه[13]و همکاران، 2008). پژوهش بر روی استرس روانی اجتماعی قبل از شروع بی­اشتهایی عصبی، حاکی از آن است که مشکل با افراد مهم زندگی رایج­ترین استرسور تسریع کننده ابتلا به این اختلال است (اشمیت، تیلر، برانکارد، اندرو و تریژر[14]، 1997).

..................

👇محصولات تصادفی👇

پاورپوینت فصل شانزدهم کتاب مبانی اقتصاد سنجی گجراتی ترجمه ابریشمی با موضوع رگرسيون بر روي متغير وابسته موهومي پاورپوینت مفهوم حقوقی عقد حواله پاورپوینت بنگاه اقتصادی چیست پاورپوینت نظریه پردازان مرمت شهری مبانی و پیشینه نظری دانش مداری سازمان